Gesztelyi Nagy Zsuzsa művészetéről
Már gyerekként is szenvedélyesen rajzolt. Nem az volt a kérdés, hogy képzőművész lesz, hanem az, hogy miként. Egyszerre volt tágra nyílt szemű, nyugtalan fürkészője a világnak, mint Julien Sorel, Stendhal főhőse a Vörös és feketében, aki az ezerfényű Párizshoz érkezve, azt mondta: „Meg fogunk küzdeni egymással!” Az imádott Debrecenből Budapestre jött, közben iskoláit végezte, a „kisképző” után a „nagy” Képzőt, de volt közben néhány regényes éve Berlinben is. Ám az alkotói attitűd minden korszakában meghatározta. Mesterei, többek között Kovács Attila, Baksai József mellett azt is megtanulta, nem leltárszerűen „felmondani” akarja a látott világot, bármilyen precíz virtuozitással is képes lefesteni embert, tárgyat, teret. Azt akarja megragadni, felmutatni, ami a vizualitás mögött rejtőzik.
Viszonylag későn diplomázik – bár miről is maradt volna le? -, de a sors visszaigazolja elszánt, kitartó ambícióit. Díjak, elismerések, szakmai reputáció és közönségsiker egyaránt része. Motívumait – legyenek balkonok, textil textúrák, portrék – mindig személyes indíttatásból választja. Még a lélektani háttérről mit sem tudó nézője is megérzi, hogy az általa érzékletesen megjelenített témái egyszerre izgalmasan attraktív festői narrációk, s ugyanakkor rendre felkínálnak a mozgalmas felszín mögött filozofikus, merengésre hívó tartalmakat. Milyen remek „árukapcsolás”! Szenvedélyes színei gyönyörködtetik a szemet, s közben, mintegy „mellesleg” a kép kiváló kvalitásai mellé egy meditációs objektet kapunk. (Ami nélkül egyébként a szigorú Hamvas Béla szerint mit sem ér a legszebben megfestett kép sem.)
Gesztelyi Nagy Zsuzsa művészi korszakaira jellemző, hogy nem a korábbi sikeres kompozícióit ismétli – noha vannak rokon vonulatai életművében, mint a repetitív jazz futamaiban -, hanem újra és újra vállalja az ismeretlenbe való ugrás kockázatait. Ez a mentalitása garantálja, hogy egy született, életét ízig-vérig az alkotásnak szentelő művész lüktetően izgalmas piktúráját láthatjuk. És ugyanakkor Gesztelyi Nagy Zsuzsa képein a teremtés törvényeinek rejtélyeit, bölcsességét kutató jelentéseit is láthatjuk.
Szerényi Gábor
Budapest, 2024. július 15.